Odborná obec plně podporuje návrh hejtmanky Petry Peckové na regulaci hazardu v obcích Středočeského kraje. Shodla se na tom během dvoudenní XIV. Adiktologické konference Středočeského kraje 8. a 9. listopadu 2023 v Kutné Hoře, které se zúčastnilo více než sto adiktologů, lékařů a dalších odborníků z celé České republiky. Téma letošního roku byly „Závislosti v nejistých dobách“.
Konferenci zahájila hejtmanka Petra Pecková poděkováním: „Myslím, že tato setkání mají velký smysl. Přála bych si, aby informace, které tady načerpáte, vás posunuly ve vaší práci dál.“
Zmínila také návrh, aby obce umožňující na svém území hazard a mající z něho finanční příjem do rozpočtu, nemohly čerpat finanční prostředky z krajských dotací. Právě tento návrh získal silnou podporu u odborné veřejnosti. Ondřej Sklenář, adiktolog a ředitel organizace Magdaléna působící v Praze a Středočeském kraji, shrnuje: „Odborníci na konferenci se velmi výrazně postavili za návrh hejtmanky Petry Peckové na regulaci hazardu v obcích Středočeského kraje a plně jej podporují. Jelikož jsou hazard a fenomén patologického hráčství spojené s velkým dopadem na jedince i společnost v podobě rozpadu rodin, finančních ztrát, sebevražd, nežádoucích společenských jevu či zvýšené kriminality, vítáme aktivitu paní hejtmanky k jeho regulaci. Kraj a obce nesmí rezignovat na boj proti hazardu a musí chránit lidi před jeho negativními důsledky. Pokud se člověk stane patologickým hráčem, má to většinou drastický dopad na osudy celých rodin.”
Ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Matěj Hollan oceňuje v české politice vzácnou snahu hejtmanky, že si téma podpory prevence a protidrogových služeb bere jako osobní téma. Hollan, který se regulací hazardu a prevenci vzniku závislosti na gamblingu věnuje od roku 2009, návrh komentuje: „Prostředí měst bez heren je daleko bezpečnější. Snižují se rizikové situace a je to účinná strategie v boji se sociálním vyloučením. Není žádný důvod, proč by měly obce, které aktivně pomáhají rozpadům rodin a lidskému neštěstí, mít ještě k milionům z hazardu krajské dotační prostředky.“
Návrh je důležitý i v kontextu enormního zájmu o adiktologické služby a veliké poptávky po léčebných programech a po poradenství pro osoby s různými závislostmi a jejich rodiny. Dále odborníci také podtrhli význam a zvýšení dostupnosti primárně preventivních programů u cílové skupiny dětí a mladistvých. Jejich cílem je problémům předcházet nebo dětem nabídnout pomoc včas. Obzvláště ve chvíli, kdy je dětská psychiatrická a psychologická péče téměř nedostupná, má smysl se zaměřit na prevenci a předcházení rozvinutí problému.
Na konferenci vystoupili např. národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil, supervizor, psycholog a psychoterapeut Jan Šikl, psychoterapeutka Martina Venglářová, psycholog Jan Kulhánek, Dr. Gisela Hansen z asociace Dianova a Univerzity v Barceloně a další odborníci z Magdalény, o.p.s., Semiramis, Progressive, o.p.s., Prostor Plus, ale také z Klinika adiktologie1. LK UK a VFN, Psychiatrické kliniky z Krajské zdravotní z Ústí nad Labem a Národního monitorovacího centra pro drogy a závislosti.
Rozvod, výpověď z práce, úmrtí blízkého člověka, domácí násilí, složité dětství. Životní situace, které může zažít každý z nás. Důvody často vedoucí k závislosti. Závislí lidé si většinou neporadí sami. Jsou tak odkázáni na pomoc organizací, jako je Magdaléna, o. p. s.
Pro chod naší organizace potřebujeme finanční podporu dárců. Roční provoz nás stojí několik desítek miliónů Kč. Váš dar nám pomůže vrátit 7 z 10 klientů zpět do společnosti a také vzdělávat děti a mladé lidi, aby se závislosti dokázali vyhnout.