Letošní „Suchej únor“ doplňuje artevýstava obrazů našich klientů

Významnou součástí léčby v terapeutické komunitě je arteterapie. Proto jsme rádi, že letošní Suchej únor doplňuje výstava obrazů, které klienti tvořili v rámci léčby v terapeutické komunitě. Můžete ji vidět po celý únor v pražské kavárně Coffee and Riot.

Co je arteterapie?

Arteterapie je druh psychoterapie, kdy není podstatné, co vznikne a jak to bude „krásné“, ale podstatné je, co vám sdělí obraz. Jde o proces tvoření a o myšlenky, které klienty u toho napadnou. Ty se mohou dát do souvislostí s problémy nebo otázkami, které si s sebou klienti přináší. Klienti v rámci arteterapie vyrábí keramiku,  obrazy. Obrazy, ve kterých se odráží nejen jejich aktuální pocity a emoce, ale často jejich celý životní příběh.

Jak vypadá arteterapie v Magdaléně, o. p. s.?

Arteterapii vede Mgr. Eva Fenclová: „S klienty, kteří se v Magdaléně, o. p. s. léčí ze závislosti, se věnuji expresivní arteterapii, kdy základem je práce s materiálem. Jakýmkoliv materiálem, který může podpořit klienta-tvůrce k vyjádření emocí, uvolnění, objevování. Využívám materiály jako např. hlínu, papír, kámen, dřevo, látky pracujeme s barvami. Já se dívám, co se odehrává v průběhu procesu tvorby, podporuji tu cestu hledání, kde je pohyb, napětí, co jim dělá dobře, tudy je možná cesta ke změně. Klientům ráda sděluji, že UMĚNÍ pro mě není od slova UMĚT, ale od slova MĚNIT. To, co je léčivé, je budování vztahu. Josef Čapek na otázku, proč maluje, proč píše, odpověděl: „Abych si ulevil. Nemám čas ani drzost vyrábět umění. Propadám se životem, jsem oslněn životem, smrdím životem, jsem okouzlen životem, drcen, utahán, nechápu život, lpím na životě, hynu jím a sám sebou. Možno si jen ulevit, ne produkovat.“ Já klientům dodávám, aby poznali sami sebe, pracovali s barvami, hledali svůj tvar, respektovali svoji tvorbu.“

Co je kampaň „Suchej únor“?

Nepít je umění! S tímto heslem startuje 11. ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Důvodem je nadměrná spotřeba alkoholu v ČR. Rizikově u nás pije více než 1 000 000 lidí. Loni se podle průzkumů zúčastnilo Sucháče přes 13,5 % dospělé populace. Ročník 2023 rámuje téma střízlivého posouvání hranic skrze autentickou tvorbu a kreativitu. Nepij a tvoř!

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.