Evropský týden testování: Testujeme veřejnost na některá infekční onemocnění

I tento rok nabídneme testování veřejnosti na některé infekční nemoci ve vybraných městech v rámci Evropského týdne testování. Terénní týmy Magdalény, o.p.s. testují anonymně a bezplatně na hepatitidu typu B a C, HIV a syfilis. Cílem je ochrana veřejného zdraví. Díky včasnému záchytu onemocnění se minimalizuje riziko přenosu nemoci v populaci.

Testování na vybrané infekční nemoci přispívá k ochraně veřejného zdraví. Výrazně pomáhá ke včasnému odhalení nemoci a její léčbě. Například hepatitida typu C se dnes léčí moderní antivirovou léčbou, kdy pacient užívá několik týdnů tablety s minimem nežádoucích účinků. Z řad veřejnosti se nechávají často testovat lidé, kteří pracují v rizikovém zaměstnání, jako jsou např. hasiči, policisté, ale také sociální pracovníci či lidé zaměstnaní u technických služeb. Nabídky může využít také každý, kdo se ocitl v rizikové situaci. Tou může být i pomoc člověku při nehodě.

A jak testování probíhá? „Je to velmi snadné. Výsledek zjišťujeme z kapky krve, tedy téměř bez bolesti. Víme ho do pár minut. Pokud vyjde reaktivní, naši odborní pracovníci vysvětlí, jaké jsou nyní možnosti léčby a společně s ním mohou léčbu zajistit. Po předání nezbytných informací a propojení s některým z léčebných zařízení pak obvykle dochází k zahájení léčby,“ popisuje Marek Černo z Terénního programu Příbram.

Pokud máte o testování zájem, lze se domluvit i během roku na našich pobočkách v Příbrami, Berouně a Benešově. Přehled míst a časů, kde letos testujeme najdete níže.

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.