Co je závislost na lécích

Závislost na lécích a jak se pozná?

Závislost na lécích má dopad na naše fyzické zdraví, duševní (ne)pohodu a vztahy (rodinné, pracovní, aj.). Diagnóza závislosti je pravděpodobná, pokud po dobu posledních 12 měsíců sledujete, že:

  • Máte silnou touhu, nebo puzení lék užít, i když to není aktuálně potřeba.
  • Užíváte lék ve vyšších dávkách, než bylo předepsáno, nebo v častějších frekvencích.
  • Přecházíte na léky s vyšším obsahem účinné látky, případně k jiným lékům dané lékové skupiny se silnějšími účinky.
  • Opakovaně se snažíte mít užívání léku pod kontrolou, omezit ho nebo lék úplně vysadit, ale pokusy nejsou úspěšné.

Co dělat s nadužíváním léků?

Prvním krokem, jak se zbavit problémů se závislostí na lécích, je si přiznat, že vůbec nějaký problém existuje. Pokud vás užívání léku poškozuje, ale máte problém lék vysadit i přes jasné doporučení lékaře, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Pokud žijete s blízkým člověkem, který je závislý na lécích, jste v těžké situaci. I pro vás je tu odborná pomoc. Společná práce s naším odborníkem spočívá v mapování situace, hledání možných řešení a dodávání podpory pro změnu. Zavolejte nám. Nabídneme vám bezplatnou konzultaci, nebo doporučíme zařízení v okolí vašeho bydliště.

Nebuďte na své problémy sami, včasná pomoc je pro léčbu závislosti nesmírně důležitá.

Jakým způsobem probíhá léčba?

Posouzení situace každého člověka je rozhodující při rozhodování o účasti ve správném typu programu. Historie každého člověka je odlišná, stejně tak podstata, množství a způsob užívání léků, podpora rodiny, situace v zaměstnání atd. To vše jsou důležité faktory ovlivňující výběr správného typu léčby.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak postupujeme v případě léčby závislosti na lécích, navštivte stránku Léčba závislosti na lécích.

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.