Co je závislost na alkoholu

Závislost na alkoholu a jak se pozná?

Závislost na alkoholu je nemoc, která má dopad na naše fyzické zdraví, duševní (ne)pohodu a vztahy (rodinné, pracovní, aj.). Diagnóza závislosti je pravděpodobná, pokud po dobu poslední 12 měsíců sledujete, že:

  • Máte silnou touhu, nebo puzení pít alkohol.
  • Máte problémy s kontrolou užívání alkoholu, cítíte zvýšenou toleranci k účinkům a musíte pít stále větší množství.
  • Pokud alkohol nemáte, cítíte tzv. abstinenční příznaky.
  • Omezujete své koníčky a zájmy a věnujte stále více času pití.
  • Pokračujte v užívání alkoholu, přestože víte, že je pro vás pití škodlivé.

Co dělat při problémech s pitím?

Prvním krokem, jak se zbavit problémů s nadměrným pitím alkoholu, je si přiznat, že vůbec nějaký problém existuje. Pokud cítíte, že je pro vás obtížné mít své pití „pod kontrolou“, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Pokud žijete s blízkým, který pije, jste v těžké situaci. I pro vás je tu odborná pomoc. Společná práce s naším odborníkem spočívá v mapování situace, hledání možných řešení a dodávání podpory pro změnu. Zavolejte nám. Nabídneme vám bezplatnou konzultaci, nebo doporučíme zařízení v okolí vašeho bydliště.

Nebuďte na své problémy sami, včasná pomoc je pro léčbu závislosti nesmírně důležitá.

Jakým způsobem probíhá léčba?

Posouzení situace každého člověka je zásadní při rozhodování o účasti ve správném typu programu. Podstata, množství a způsob pití je u každého odlišná, stejně jako podpora rodiny, situace v zaměstnání a další. To vše jsou důležité faktory ovlivňující výběr správného typu léčby.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak postupujeme v případě léčby závislosti na alkoholu, navštivte stránku Léčba závislosti na alkoholu.

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.