Co je drogová závislost

Drogová závislost a jak se pozná?

Závislost na drogách je nemoc, která má dopad na naše fyzické zdraví, duševní (ne)pohodu a vztahy (rodinné, pracovní, aj.). Diagnóza závislosti je pravděpodobná, pokud po dobu posledních 12 měsíců sledujete, že:

  • Máte silnou touhu, nebo puzení užívat drogu.
  • Máte problémy s kontrolou užívání drogy, cítíte zvýšenou toleranci k účinkům a musíte užívat stále větší množství.
  • Pokud drogu nemáte, cítíte tzv. abstinenční příznaky.
  • Omezujete své koníčky a zájmy a věnujte stále více času k získání drog a/nebo zotavení se z jejich účinků.
  • Pokračujete v užívání drog, přestože víte, že je pro vás jejich užívání škodlivé.

Co dělat při problémech s drogami?

Prvním krokem, jak se zbavit problémů s drogami, je přiznat si, že vůbec nějaký problém existuje. Pokud cítíte, že je pro vás obtížné mít své užívání drog „pod kontrolou“, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Pokud žijete s blízkým, který drogy užívá, jste v těžké situaci. I pro vás je tu odborná pomoc. Společná práce s naším odborníkem spočívá v mapování situace, hledání možných řešení a dodávání podpory pro změnu. Zavolejte nám. Nabídneme vám bezplatnou konzultaci, nebo doporučíme zařízení v okolí vašeho bydliště.

Nebuďte na své problémy sami, včasná pomoc je pro léčbu závislosti nesmírně důležitá.

Jakým způsobem probíhá léčba?

Posouzení situace každého člověka je důležité při rozhodování o účasti ve správném typu programu. Mezi faktory ovlivňující výběr správného typu léčby patří množství a způsob užívání drog, podpora rodiny, situace v zaměstnání atd.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak postupujeme v případě léčby drogové závislosti, navštivte stránku Léčba drogové závislosti.

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.