Co je digitální závislost a závislost na počítačových hrách

O digitální závislosti

Digitální technologie se staly součástí našich životů v 21.století. Většina lidí si klade otázku, kde je zdravá hranice jejich užívání. Mezi projevy digitální závislosti patří neustálé kontrolování telefonu během dne, jeho užívání ihned po probuzení, trávení neomezeného času na sociálních sítích nebo hraním, používání telefonu/tabletu během jídla či kontaktu s přáteli, atd. Tedy ztráta schopnosti regulovat denní frekvenci a časovou délku užívání digitálních technologií.

Na základě vědeckých poznatků nashromážděných za poslední dvě desetiletí uvádí nejnovější verze diagnostického manuálu Světové zdravotnické organizace digitální závislost/herní poruchu jako duševní onemocnění.

Jak se pozná digitální závislost?

Mezi její diagnostická kritéria patří nadměrné zaujetí hrou, na úkor ostatních činností a zájmů, změny nálady, tolerance (potřeba hrát více a více), abstinenční příznaky, konflikt a relaps.

Co dělat při problémech s digitální závislostí?

Prvním krokem, jak se zbavit problémů s digitální závislostí, je přiznat si, že vůbec nějaký problém existuje. Pokud uznáte, že je pro vás obtížné mít telefon či počítač „pod kontrolou“, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Být rodičem digitálních dětí znamená potýkat se stále s novými otázkami a dilematy. Pokud žijete s blízkým člověkem, který trpí digitální závislostí, jste v těžké situaci. I pro vás je tu odborná pomoc. Společná práce s naším odborníkem spočívá v mapování situace, hledání možných řešení a dodávání podpory pro změnu. Zavolejte nám. Nabídneme vám bezplatnou konzultaci, nebo doporučíme zařízení v okolí vašeho bydliště.

Nebuďte na své problémy sami, včasná pomoc je pro léčbu závislosti nesmírně důležitá.

Jakým způsobem probíhá léčba?

Posouzení situace každého člověka je rozhodující při rozhodování o účasti ve správném typu programu. Historie každého člověka je odlišná, doba a způsob nad užívání digitálních technologií, podpora rodiny, situace ve škole či zaměstnání atd. To vše jsou důležité faktory ovlivňující výběr správného typu léčby.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak postupujeme v případě léčby digitální závislosti, navštivte stránku Léčba závislosti na počítačových hrách.

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.